5 Comments

Meni godinama bode oči jedna stvar u vezi Kine, i ne znam kako da je shvatim. Kod mene u ajtiju ekipe su globalne i šarene, i sarađivao sam sa ljudima sa baš raznih strana. Indusa ima ubedljivo najviše, i sve više, a viđao sam i Vijetnamce i razne latinoamere, i naravno ekipe iz različitih istočnoevropskih zemalja.

Očekivao bih da Kinezi budu glavni u autsorsingu programerskog posla, kao što su glavni u velikom delu privrede. A sreo sam bukvalno samo jednog, a i taj možda živi u Americi, nemam pojma.

Teško mi je da zamislim da kineska komunistička partija u svojim petogodišnjim planovima zabranjuje programiranje za zapadnjačke kompanije dok ostatak privrede puštaju da cveta. A drugo objašnjenje nemam.

Expand full comment

Sjajan tekst. U nekim istorijskim osvrtima se dosta tog uspeha pripisuje Dengovom otvaranju ka spolja (što jeste politička odluka) i meni to zvuči uverljivo, jer mi se čini da makar tehnološki deo razvoja Kine dolazi dobrim delom odatle, ali opet, ko zna. A i ako je tako, to opet, pretpostavljam, nije bio neki detaljno razrađen plan, već više potez koji je promenio okruženje, a teško da su ikakva detaljno razrađena očekivanja mogla da predvide kako tačno.

Expand full comment

"Kina je uspešna, ali su uzroci uspeha zagonetni."

Nisu uzroci toliko zagonetni. *Putevi* do uspeha možda jesu, ali distalni uzroci su prilično jasni: visoka medijana IQ-a i višemilenijumska tradicija veličanja rada i kulturno usađenog prezira prema plandovanju.

Expand full comment

Ali zašto je do sada bila tako siromašna?

Expand full comment

Pa zbog neefikasnosti ***ekstremno*** represivne drzave (kako carske, tako i komunističke). Čim je država postala "samo" represivna, ljudski resursi su došli do izražaja. Imaš veliki plus i veliki minus. Kad minus postane malo manji po apsolutnoj vrednosti, plus će doći do izražaja ;)

Expand full comment